ثبت نام بن‌کتاب دانشجویی

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۸ کد : ۴۷۶۰ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۹۲۴

 کمتر از 15 روز دیگر مصلای تهران پذیرای بازدیدکنندگان سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب خواهد بود؛ بازدیدکنندگانی که بخش نسبتا قابل‌توجهی از آنها را دانشجویان تشکیل می‌دهند؛ البته حساب دانشجویان شرکت‌کننده در این نمایشگاه با سایر نمایشگاه‌هایی که در کشور برگزار می‌شود، متفاوت است؛ چراکه این نمایشگاه تسهیلات ویژه‌ای را برای دانشجویان، طلاب و اساتید در نظر می‌گیرد؛ تسهیلاتی که این قشر با استفاده از آن می‌توانند بخشی از هزینه‌های خرید کتاب خود را تامین کنند، از این رو در این گزارش به 6 پرسش پرتکرار دانشجویان درخصوص چگونگی استفاده از این تسهیلات پاسخ داده‌ایم.

1. ثبت‌نام برای استفاده از بن‌کارت‌های دانشجویی از چه زمانی آغاز می‌شود؟

براساس آنچه از سوی ستاد خبری این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام شده، دانشجویان و طلاب برای استفاده از بن‌های خرید کتاب در نظر گرفته‌شده برای این قشر باید از امروز، 30 فروردین نسبت به ارائه اطلاعات خود در سامانه ثبت‌نام به نشانی www.bon.tibf.ir اقدام کنند و تنها تا ساعت 24 یکشنبه دوم اردیبهشت مهلت دارند فرآیند ثبت‌نام را انجام دهند.

2. نحوه ثبت‌نام بن‌کارت دانشجویی در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به چه صورت است؟

دانشجویان، طلاب و اساتید امسال از سه طریق می‌توانند نسبت به ثبت‌نام برای دریافت این بن‌ها اقدام کنند که ثبت‌نام به صورت بن‌کارت فیزیکی، کارت مجازی و کارت ملی هوشمند سه روش در نظر گرفته‌شده برای این کار است.


افرادی که ثبت‌نام به صورت بن‌کارت فیزیکی را انتخاب می‌کنند، باید پس از ثبت‌نام و تایید هویت و پرداخت سهم برای دریافت بن‌کارت، شخصا و صرفا به شعبه‌ای که در زمان ثبت‌نام انتخاب کرده یا پیشخوان‌های شهر نت مراجعه کرده و بن خود را دریافت کنند، البته در این روش بن‌کارت تنها از طریق بانک شهر و کیوسک‌های شهر نت به متقاضی ارائه خواهد شد. ثبت‌نام به شکل کارت مجازی نیز برای آن قشر از دانشجویان، طلاب و اساتید است که کارت ملی هوشمند ندارند؛ از این رو داشتن تلفن همراه با سیستم اندروید و نصب نرم‌افزار همراه شهر، از الزامات این ثبت‌نام به شمار می‌رود.

در ثبت‌نام با کارت ملی هوشمند که آخرین روش ثبت‌نام به شمار می‌رود نیز تنها متقاضیانی که تاکنون کارت ملی هوشمند خود را دریافت کرده‌اند، می‌توانند با استفاده از همین کارت، خریدهای خود را از سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انجام داده و نیازی به دریافت کارت دیگری ندارند.

3. سه روش در نظر گرفته‌شده برای ثبت‌نام چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در روش استفاده از کارت هوشمند، پس از تخصیص اعتبار به دارندگان کارت ملی هوشمند، با همکاری شرکت آسان‌پرداخت، امکان انجام تراکنش خرید صرفا با در دست داشتن کارت ملی هوشمند روی پایانه‌های فروشگاهی بدون نیاز به حضور کارت بانکی صورت می‌گیرد.

در روش فناوری NFC، پرداخت صرفا از طریق تلفن همراه روی پایانه‌های فروشگاهی (POS) شرکت آسان‌پرداخت و بدون نیاز به حضور کارت بانکی صورت می‌گیرد. با توجه به قابلیت‌ها و محدودیت‌های موجود در سیستم‌عامل‌های مختلف تلفن همراه، ارائه این سرویس به روش پرداخت از طریق فناوری NFC صورت می‌پذیرد. البته در این روش سیستم‌عامل تلفن همراه باید اندروید و با ورژن 4/4 به بالا بوده و مجهز به تکنولوژی NFC باشد. نرم‌افزار «همراه شهر» بانک شهر باید روی گوشی تلفن همراه نصب و بخش NFC آن فعال باشد و در هنگام انجام تراکنش، نیازی به اتصال به اینترنت نیست.
در روش ثبت‌نام به صورت فیزیکی اما متقاضیان باید با در دست داشتن اصل مدارک هویتی خویش از طریق مراجعه به شعب بانک شهر که در زمان ثبت‌نام در سامانه انتخاب کرده یا ترمینال‌های وب‌کیوسک مستقر در شعب شهرنت بانک شهر اقدام به دریافت بن‌کارت خود کنند.

4. در صورت مفقود بودن کارت دانشجویی، چه راهکاری وجود دارد؟

از آنجا که هنگام ثبت‌نام در سامانه خرید بن‌کارت دانشجویی، باید شماره دانشجویی وارد شود، در صورت مفقود شدن کارت دانشجویی نیز دانشجویان می‌توانند از سامانه‌های دانشگاهی خود شماره دانشجویی خود را پیدا کرده و با درج آن در سامانه خرید بن‌کارت، ثبت‌نام خود را کامل کنند و هنگام دریافت بن‌کارت نیز تنها وجود کارت ملی کفایت می‌کند.

5. مبلغ تخصیص داده‌شده برای دانشجویان، طلاب، اساتید و دانش‌آموزان در بن‌کارت دانشجویی چقدر است؟

یارانه در نظر گرفته‌شده برای دانشجویان و طلاب مبلغ 100 هزار تومان است که از این میزان، 60 درصد آن از سوی خود فرد و 40 درصد دیگر از سوی وزارت ارشاد در قالب یارانه پرداخت خواهد شد. اساتید دانشگاه‌ها نیز بن‌کارت 250 هزار تومانی دریافت می‌کنند که 175هزار تومان از سوی فرد و 75 هزار تومان نیز از سوی این وزارتخانه پرداخت می‌شود.

درباره دانش‌آموزان اما مساله متفاوت است؛ چراکه این دوره از نمایشگاه کتاب تهران بن‌کارتی را برای این قشر از جامعه در نظر نگرفته است.

6. نحوه تخصیص بن‌کارت‌های دانشجویی به چه شکل است؟

امسال به 200 هزار دانشجو و طلبه بن‌کارت دانشجویی تعلق می‌گیرد که این میزان بن‌کارت براساس سهمیه‌بندی استانی توزیع خواهد شد. استان‌ها برحسب میزان دانشجویی که دارند، اولویت‌بندی شده و علاوه‌بر آن هنگام ثبت‌نام دانشجویان، برخی مولفه‌ها مانند میزان دسترسی دانشجویان به اینترنت، سرعت اینترنت و... مدنظر قرار می‌گیرد. نکته جالب درباره بن‌کارت‌های دانشجویی این است که دست‌اندرکاران برگزاری نمایشگاه کتاب تهران اطلاعات مربوط به دانشجویان را از طریق موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش‌عالی استعلام کرده و آنها را در سامانه ثبت‌نام بارگذاری کرده‌اند؛ با این حال اگر دانشجویی هنگام ثبت‌نام با پیغام «اطلاعات شما در سامانه وجود ندارد» مواجه شد، باید به امور دانشجویی دانشگاه خود مراجعه کند.


نظر شما :